dnes je 18.7.2024

Input:

Materiál o ustavení expertních týmů MZ a MF vláda dnes stáhla

8.1.2015, Zdroj: ČTK

Materiál o ustavení expertních týmů, které by vyhodnotily opatření přijatá v souvislosti s problematickým hospodařením fakultních nemocnic, dnes vláda stáhla z projednávání. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) to sdělil ČTK s tím, že na ustavení společného týmu se už s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) dohodl dříve a oba resorty nyní spolupracují.

"V případě expertních týmů šlo o nedorozumění. Informace o nálezu NKÚ byla podána již na minulé vládě. Společně s panem ministrem financí jsme se již dříve dohodli na společném pracovním týmu a spolupráce probíhá. Zmíněný materiál, který na vládě zůstal po minulém jednání, proto pan místopředseda vlády Babiš stáhl," upřesnil Němeček.

NKÚ ve zprávě z července 2013 uvedl, že fakultní nemocnice v Praze, Hradci Králové a Olomouci využívají elektronické aukce a výběrová řízení k nákupu léčiv a léčebných prostředků spíše výjimečně a nákupy často uskutečňují bez písemně uzavřených smluv.

Němeček k činnosti expertního týmu uvedl, že zástupci Státního ústavu pro kontrolu léčiv v něm vysvětlují pracovníkům ministerstva financí, jak se tvoří ceny léků a podle čeho se o jejich výši rozhoduje.

"Vzájemné komunikaci se nebráníme, v žádném případě to ale neznamená, že by ministerstvo financí přebíralo pravomoci, které patří ministerstvu zdravotnictví," zdůraznil. Pokud by někdo jednání týmu chápal jako předávání pravomocí, šlo by podle Němečka o "hluboké nedorozumění".

Nahrávám...
Nahrávám...