dnes je 13.7.2024

Input:

Lékárnická komora hledá řešení na růst platů všech lékárníků

30.7.2015, Zdroj: ČTK

Slibované zvyšování platů ve zdravotnictví by podle varování České lékárnické komory mohlo minout lékárníky zaměstnané ve veřejných lékárnách. Víc by mohli dostat jen lékárníci v nemocničních lékárnách, protože nemocnicím dá chystaná úhradová vyhláška víc peněz za výkony. Budou tak mít peníze i pro lékárníky. Sama lékárenská péče ale není hrazena výkonově, a tak úhradovou vyhláškou se do lékáren víc peněz nedostane, řekl ČTK prezident komory Lubomír Chudoba.

"Debaty o zvyšování platů se točí pořád kolem doktorů, podle zdravotnických statistiků se od roku 2009 poměr mzda farmaceuta versus mzda lékaře propadl z 84 na 72 procent. Pro nás není řešení to, že se zvednou úhrady za lékařský výkon," řekl. Komora zveřejnila výzvu ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD), v níž mu problematiku platů lékárníků vysvětluje a také předkládá možné návrhy řešení.

"Zvažovali jsme několik variant, už když se rušil regulační poplatek. Jedna z nich byla změna v cenovém předpisu, zavedení pevné částky, nakonec byl stanoven tzv. signální výkon, což je pevná částka, kterou hradí zdravotní pojišťovny za výkon lékárníka," popsal Chudoba.

Valná většina lékárníku

Nahrávám...
Nahrávám...