dnes je 18.7.2024

Input:

Léčba HIV v ČR je dostupná, rezervy jsou v prevenci pomocí léků

29.5.2015, Zdroj: ČTK

Léčba HIV je v Česku dostupná pro každého a plně hrazená ze zdravotního pojištění, v prevenci jsou ale stále velké rezervy. Jde hlavně o úhradu užívání léků na HIV, které mají zabránit nákaze. V západní Evropě přitom užití léku po rizikovém sexu pro zdravého partnera hradí pojišťovny, v USA je schváleno i preventivní užívání, kdy lék dlouhodobě bere zdravý partner HIV pozitivního. Vyplývá to z informací na mezinárodní konferenci o HIV/AIDS na pražské Bulovce.

Vedoucí AIDS poradny v pražském Domě světla Ivo Procházka ČTK řekl, že preventivní léčba je určena i pro lidi, kteří nemají stálého partnera, kteří mají více partnerů, přičemž občas kondom použijí, občas ne. "Tam je to jako doplněk prevence, která jinak není stoprocentní. Jde o preexpoziční profylaxi, je vhodná pro lidi ve zvýšeném riziku," uvedl.

Hlavní problém je podle Procházky v tom, že léky na prevenci jsou drahé, a pokud si je mají hradit pacienti sami, nekoupí si je. Procházka je pesimista i v tom, že by preventivní léčbu hradily zdravotní pojišťovny.

Schůdnější se mu zdá to, aby hradily postexpoziční léčbu, když například praskne kondom při styku s HIV pozitivním a člověk

Nahrávám...
Nahrávám...