dnes je 18.7.2024

Input:

Konference o ebole připomíná, že nemoc nelze pouštět ze zřetele

3.3.2015, Zdroj: ČTK

Svět nesmí polevit v pozornosti ohledně eboly, dokud se v Africe stále budou vyskytovat případy onemocnění touto chorobou, zdůraznil dnes eurokomisař pro humanitární pomoc a řízení krizí Christos Stylianidis. Napomoci tomu má i dnešní velká mezinárodní konference v Bruselu, na níž například liberijská prezidentka Hellen Johnsonová-Sirleafová upozornila, že epidemie ohrozila samotnou existenci tří nejpostiženějších zemí, a vyzvala svět k dlouhodobé pomoci s jejich hospodářskou obnovou.

Nedávná epidemie eboly si v Guineji, Libérii a Sieře Leone vyžádala na 9200 obětí, nakaženo bylo přes 23.000 osob. V nejkritičtější fázi zdravotníci hlásili 200 až 300 nových pacientů za týden. Krizovou situaci se podařilo zvládnout za přispění mezinárodního společenství, OSN, EU či Světové zdravotnické organizace (WHO).

"Ebola neuznává hranice, nerozlišuje podle národnosti či náboženství a nerespektuje čas ani prostor," upozornila dnes Johnsonová-Sirleafová. Připomněla, že zasažená trojice zemí v posledním desetiletí výrazně pokročila ve společenské a hospodářské obnově po předcházejících konfliktech.

Loňský útok eboly ale podle prezidentky tyto společnosti tvrdě zasáhl a vybral si daň především na lékařích, zdravotních sestrách, učitelích či náboženských představitelích. Zdravotnické systémy zkolabovaly a lidé v důsledku začali umírat i na

Nahrávám...
Nahrávám...