Vlastní imunitu pacienta začali v současné době nově využívat čeští lékaři k boji se zhoubným kožním melanomem. Principem je, že vypnou mechanismus, který imunitu kontroluje, a ta pak zaútočí na nádor, řekl dnes novinářům předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček.
Imunoonkologická léčba se již provádí na předních světových pracovištích a vychází z myšlenky, že rakovina je selháním imunity. V ČR ji nyní absolvuje 65 pacientů s melanomem, kterým se rakovina rozšířila do celého těla. O úhradě nyní jednají onkologové se zdravotními pojišťovnami.
"Je to úplně nová věc v léčbě zhoubných nádorů. Lék funguje na bázi vypnutí kontrolního mechanismu, který drží imunitu na uzdě, a takto rozjetá imunita dokáže v určitém počtu případů zabojovat proti zhoubnému bujení a proces zastavit, ne-li zvrátit," vysvětlil profesor.
Celosvětové studie měly příznivé výsledky, lék ale zatím není prověřen na velkém počtu pacientů. Definitivní potvrzení jeho přínosu tak bude až za pár let. Časem by tuto léčbu mohli dostat i pacienti s dalšími typy nádorů, jako jsou rakovina plic, prostaty či ledvin.
Maligní melanom je jedním z nejčastějších a nejagresivnějších nádorů, přibývá ho zejména u mladých lidí. Ročně na něj zemře v ČR 450 pacientů.
Volba na melanom jako první pro tuto léčbu padla proto, že na něj běžná chemoterapie…