dnes je 13.7.2024

Input:

IKEM zavádí do praxe šetrnější metodu vyšetření jaterní tkáně

24.2.2015, Zdroj: ČTK

Vyšetření jater ultrazvukovým snímačem, pro pacienta mnohem šetrnější než tradiční odběr jaterní tkáně, zavádějí do praxe lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Vyšetření tzv. elastografem provádějí už rok a porovnávají je s výsledky standardních biopsií. Elastografie je přinejmenším stejně průkazná, navíc mnohem šetrnější. Lékaři odhadují, že v budoucnu by novinka mohla nahradit biopsii až v polovině případů, řekla dnes ČTK mluvčí IKEM Veronika Velcová.

Elastografie může nahradit biopsii například při stanovení stupně jaterní fibrózy, tedy rozsahu zmnožení vaziva v játrech, či sledování reakce na léčbu žloutenky B nebo C. Biopsie se provádí jehlou, nejčastěji z pravého jaterního laloku. Pro některé pacienty může být nepříjemná, výjimečně může být komplikací krvácení nebo zánět. Několik hodin před zákrokem nesmí pacient jíst a pít, po výkonu musí být celý den v klidu.

"Elastografické vyšetření je komfortnější - jde vlastně o klasické ultrazvukové vyšetření jako u těhotných žen - zde ale s tím rozdílem, že elastograf měří navíc měkkost či tuhost tkáně. Čím větší odpor játra kladou, tím jsou tužší. Lékař to vidí okamžitě na monitoru -

Nahrávám...
Nahrávám...