dnes je 13.7.2024

Input:

Fámy o zhoršení léčby diabetiků hraničí s poplašnou zprávou. Nic takového nehrozí

27.6.2014, Zdroj: VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna zaznamenala v posledních dnech vlnu dotazů, týkajících se péče o nemocné s cukrovkou. Desítky pacientů se na pojišťovnu obrátily s tím, že podle jejich lékařů se má v dohledné době zhoršit péče o diabetiky – podle těchto fám hrozí dramatické zvýšení doplatků za tzv. inzulínová analoga. VZP zjistila, že se tyto nesmysly šíří i mezi částí lékařů-diabetologů a diskutuje se o nich dokonce i uvnitř České diabetologické společnosti. Pojišťovna proto považuje za důležité klienty i poctivé lékaře veřejně uklidnit, že zhoršení léčby diabetiků v žádném případě nehrozí.

Inzulínová analoga jsou moderní léčivé přípravky. Doposud za ně pacienti dopláceli řádově desítky korun za jedno balení. Podle fám, které se v poslední době šíří, by po takzvané zkrácené revizi úhrad, kterou zahájil Státní ústav pro kontrolu léčiv, dopláceli diabetici za stejné léky až 600 korun, nebo by se museli spokojit s přípravky méně kvalitními. Šiřitelé poplašných zpráv to dávají za vinu VZP, protože dala ke zkrácené revizi úhrad podnět.

Následující argumenty nicméně mohou všechny uklidnit:

VZP požádala o zkrácenou revizi na základě cenových referencí. Zjistili jsme, že v zahraničí jsou stejné léčivé přípravky výrazně levnější. Vzhledem k tomu, že VZP má povinnost nakládat s prostředky z veřejného zdravotního pojištění s péčí řádného hospodáře, měli jsme de facto povinnost zkrácenou revizi navrhnout. Není důvod, aby v České republice inkasovaly farmaceutické firmy z veřejného zdravotního pojištění za stejné přípravky výrazně více peněz než v cizině, zbytečně tak zatěžovaly celý zdravotní systém a samy si díky tomu násobily zisky. V

Nahrávám...
Nahrávám...