dnes je 18.7.2024

Input:

Důchodová komise dala vládě osm návrhů, jak změnit penzijní systém

19.1.2015, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Důchodová komise, v níž zasedají zástupci politických stran a experti, předá vládě osm návrhů na změnu penzijního systému. Patří mezi ně například to, že by penzijní spoření mohly mít už i děti. Také důchody z třetího pilíře, které by si člověk nechal vyplácet déle než deset let, by mohly být osvobozeny od daně z příjmu. Novinářům to po zasedání komise řekl její předseda Martin Potůček.

"Máme osm návrhů pro vládu, doufáme v jejich přijetí a promítnutí do legislativy," uvedl Potůček.

  • Komise ustoupila od návrhu sebrat státní příspěvek lidem, kteří se rozhodnou pro jednorázový výběr peněz.
  • Ve třetím pilíři, tedy v doplňkovém spoření, by si na důchod nově mohly šetřit už i děti.
  • Dosud je možné důchodové spoření založit až v minimálním věku 18 let.

Oproti původním záměrům důchodová komise od některých bodů ustoupila. Už například nenavrhuje sebrat státní příspěvek lidem, kteří se rozhodnou pro jednorázový výběr peněz, jak to HN ještě na začátku tohoto týdne řekl člena důchodové komise za ČSSD Roman Sklenák. Proti této změně se ve čtvrtek vyslovilo i ministerstvo financí.

“Ani v současně připravované právní úpravě, ani do budoucnosti není zvažováno, aby se při výběru jednorázového vyrovnání (při dosažení důchodového věku) státní příspěvek vracel,“ uvádí úřad ve svém prohlášení.

Druhý pilíř může skončit už v roce 2016. Lidé dostanou tři možnosti, co s důchody - čtěte ZDE 

"Máme osm návrhů pro vládu, doufáme v jejich přijetí a promítnutí do legislativy," uvedl Potůček.

Řekl, že na některých návrzích byla v komisi "téměř jednomyslná shoda", jinde "ne jednoznačná". Zástupci opoziční TOP 09 či ODS měli už dřív výhrady, postavili se třeba proti rušení druhého důchodového pilíře.

Návrhy se týkají všech tří pilířů. První pilíř představuje veřejný systém, do kterého putují odvody. Druhý pilíř prosadila vláda Petra Nečase, lidé do něj zatím ještě mohou posílat část odvodů a část peněz spořit ze svého. V jednom z osmi návrhů komise doporučuje postup, jak by se měl tento model zrušit. Peníze by do něj měli střadatelé přestat odkládat od příštího roku.

Ve stejnou dobu by podle představ komise měly začít platit i změny ve třetím pilíři, tedy v doplňkovém spoření, dříve penzijním připojištění. Komise radí, aby spoření na důchod mohly mít i děti. Rodina by jim mohla začít podle Potůčka odkládat peníze hned po jejich narození. Dosud je možné důchodové spoření založit až po osmnáctinách. Pokud by si pak střadatelé z úspor nechali vyplácet penzi aspoň po dobu deseti let, mohly by tyto důchody být osvobozeny od daně z příjmu. Dvojici návrhů doplňují tři technické úpravy. Týkají provozu penzijních společností a pravomocí České národní banky.

Dvě změny jsou spojeny s veřejným důchodovým systémem.

Nahrávám...
Nahrávám...