dnes je 29.3.2024

Input:

Zubní náhrady a stomatologické potíže u seniorů

1.9.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.6
Zubní náhrady a stomatologické potíže u seniorů

MDDR. Martin Košumberský, klinika DentalCare v Mostě, www.dentalcare4u.cz

Úvod

Přestože mají podle průzkumů starší lidé v současné době více vlastních zubů než kdykoliv v minulosti, mnozí z nich jsou přesto nuceni používat snímatelné zubní náhrady. Po překonání počátečních obtíží jsou tyto náhrady užitečným pomocníkem pro zachování optimální funkce dutiny ústní.

Současné studie ukazují, že ztráta zubů a následné zhotovení nových snímatelných náhrad (protéz) patří mezi nejčastější stomatologické potíže lidí v důchodovém věku. Mnoho psychologů popisuje tento stav jako velmi stresující, srovnatelný se vstupem do manželství, rozvodem nebo změnou zaměstnání.

Při ztrátě zubů je pro pacienty důležité dosáhnout příjemného a efektivního znovuobnovení žvýkací funkce. Zhotovení náhrad zubním lékařem tak, aby byly funkční i estetické, je technicky i časově velmi náročný proces. Navíc přijmutí a užívání nových snímatelných náhrad pacientem bývá taktéž velmi komplikované. Proto mi dovolte, abych čtenářům používajícím snímatelné náhrady předložil následující „návod k použití“, který dostávají pacienti v naší ordinaci společně s novou snímatelnou náhradou.

Nikdo z nás není natolik dokonalý, aby si zapamatoval všechny pokyny zubního lékaře během odevzdávání a zkoušky náhrad přímo v ordinaci. Nechť je tedy tento návod pacientům dobrou pomůckou k životu se snímatelnou náhradou.

Život se snímatelnou náhradou

Co můžete od zubních náhrad očekávat? Vaše ústní dutina je měkká a poměry v ní se neustále mění. Naproti tomu náhrady jsou relativně stálé a tvrdé. Z toho vyplývá, že Vaše náhrady bude zapotřebí opakovaně upravovat a Vy budete potřebovat určitý čas, než si na ně zvyknete a než vám budou zcela vyhovovat.

Celkové náhrady jsou umělými náhradami Vašich zubů a jako všechny ostatní umělé nebo cizí předměty v těle mají i svá omezení. Zde vám předkládáme některé rady a doporučení, které by vám

měly pomoci tento „problém“ zvládnout a zároveň si udržet orální zdraví.

Strava

Bude trvat určitou dobu, než budete moci jíst jako dříve s vlastními zuby nebo jinými staršími náhradami. Nesnažte se s novými náhradami jíst, dokud s nimi nebudete pohodlně pít, polykat a mluvit. Až začnete s novými náhradami jíst, měli byste zpočátku konzumovat pouze malé množství měkké stravy. (Proto není vhodné ihned po předání náhrady vyzkoušet umění svého zubního lékaře na dobře propečeném steaku). S postupným růstem Vaší důvěry v nové náhrady můžete svůj výběr stravy rozšířit. Ve skutečnosti můžete zjistit, že nyní mnohem častěji než dříve používáte příbor.

Dávejte pozor na horké pokrmy a tekutiny – umělé pryskyřičné patro Vás zbavuje citlivosti a mohli byste si tak popálit měkké patro a jícen.

Čištění a dezinfekce

Udržujte úzkostlivou hygienu Vaší dutiny ústní a umělých náhrad. K čištění náhrad používejte buď měkký ruční kartáček, nebo speciální kartáček. Na čištění umělých náhrad použijte zubní pastu a teplou vodu (vyvarujte se velmi horké vody). Těmito pomůckami vyčistěte všechny povrchy Vašich náhrad. Vyvarujte se abrazivním čisticím prostředkům, které by mohly zdrsnit (poškrábat) jejich povrch (nikdy nepoužívejte prostředky na mytí koupelny nebo nádobí).

Náhrady je nutné 2–3x týdně ponořit do speciálního čisticího roztoku na umělé náhrady, který obsahuje dezinfekční přísady (roztok vznikne rozpuštěním tablet, které jsou dostupné v lékárnách). Dodržujte postup uvedený v příbalovém letáčku. Dezinfekce náhrad je stejně důležitá jako jejich čištění. Povrch protéz totiž není optimálně hladký, Při velkém zvětšení pod mikroskopem jsou viditelné malé komůrky, ve kterých přežívají škodlivé bakterie zubního povlaku a plísně, včetně druhu Candida albicans. Tyto bakterie, kvasinky a plísně není možné odstranit pouhým čištěním.

Pokud není protéza pravidelně dezinfikována, objevují se pod snímatelnou náhradou na sliznici dutiny ústní zanícené červené skvrny, které se časem zvětšují a mohou se na nich objevit i boláčky. V takovém případě ihned vyhledejte zubního lékaře i mimo termín pravidelné

Nahrávám...
Nahrávám...