dnes je 15.8.2020

Input:

Virová hepatitida typu B

20.7.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.197
Virová hepatitida typu B

PhDr. Iveta Ondriová, PhD.

Hlavními zdroji nákazy virové hepatitidy typu B jsou krev a sekrety (sliny, sperma, mateřské mléko). Onemocnění se šíří heterosexuálním, homosexuálním stykem, špatnými hygienickými podmínkami, u drogově závislých kontaminovanými jehlami, přenosem z matky na dítě během těhotenství. Ohrožení jsou i zdravotničtí pracovníci (laboranti, zubaři).

Příčinou vzniku onemocnění je virus čeledi Hepadnaviridae. Je to virus s velmi úzkým okruhem hostitelů, postihující jaterní buňky a s tendencí přetrvávat v organismu a způsobovat chronické hepatitidy, cirhózu až rakovinu jater.

Intenzita příznaků závisí hlavně na věku, ve kterém k nákaze došlo. U novorozenců a malých dětí proběhne nákaza většinou asymptomaticky. Ve více než 90 % dochází v tomto období ke vzniku chronické infekce, na rozdíl od dospělých, u nichž vzniká chronická infekce jen asi v 10 %.

Při chronické infekci jde v nejpříznivějším případě o stav tzv. „zdravého nosičství“ s normálním biochemickým i histologickým nálezem kromě přítomnosti matnicových buněk. Chronická infekce však může vést ke chronické hepatitidě s různým stupněm aktivity, k cirhóze jater nebo k hepatocelulárnímu karcinomu.

Diagnostikujeme jako při virové hepatitidě typu A. Onemocnění potvrdíme sérologicky, důkazem antigenů (HBs, HBe) a protilátek (proti HBs, HBe, HBc). Přítomnost protilátek proti HBe je znakem ústupu infekce, přičemž protilátky proti HBs a HBc signalizují aktivitu infekčního procesu.

Očkování se kdysi doporučovalo zejména osobám se zvýšenými rizikovými faktory. Přibližně polovina pacientů neví, za jakých okolností se nakazili. Pro přenos hepatitidy A stačí totiž podání rukou nakažené osoby se zdravou. Při hepatitidě B se může zdát, že riziko přenosu je zanedbatelné. Opak je pravdou. Nemusí to být jen nechráněný pohlavní styk nebo kontakt s nesterilními jehlami. I neodborně prováděné tetování a piercing, půjčování holicího strojku nebo zubního kartáčku se mohou stát významným přenosem infekce. Je proto důležité si uvědomit, že žloutenka se dotýká každého z nás a není to onemocnění sociálních skupin, které žijí v nižších hygienických podmínkách a neuspořádaným životem.

Z hlediska prevence je k dispozici účinná vakcína ENGERIXTM - B, která je určena k aktivní imunizaci proti virové hepatitidě typu B. Nezajišťuje ochranu proti infekcím vyvolaným jinými typy virů hepatitid nebo jinými patogeny způsobujícími infekci jater.

Imunizace se doporučuje pro novorozence, děti, dospívající i dospělé, dále zejména osobám, které jsou nebo budou vystaveny zvýšenému riziku infekce.

Jsou to