V Česku nyní podle údajů krajských úřadů funguje 72 domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem pro lidi s demencí a dalšími chorobami, které nemají potřebnou registraci k poskytování péče.
V Česku nyní podle údajů krajských úřadů funguje 72 domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem pro lidi s demencí a dalšími chorobami, které nemají potřebnou registraci k poskytování péče. Sociální služby by tak neměly nabízet. S 20 provozovateli už začalo správní řízení, hrozí jim pokuta, sdělil mluvčí ministerstva práce Petr Habáň. Pravidla pro zařízení by měla upravit chystaná novela o sociálních službách, která má platit od roku 2017.
V registru poskytovatelů je nyní 538 domovů pro seniory a 290 domovů se zvláštním režimem s oprávněním k poskytování péče. Na neregistrovaná zařízení, kde senioři často žijí v nevyhovujících a nedůstojných podmínkách, se zaměřila před časem i ombudsmanka. Podle zástupců ministerstva se v posledních letech v Česku "podnikání se stářím" rozmáhá. Mnohá zařízení ale základní podmínky nesplňují, nemají potřebné vybavení a personál.
"Současná legislativa krajským úřadům ani ministerstvu práce nedovoluje takové neregistrované zařízení uzavřít. Lze je však za porušení zákona o sociálních službách postihnout pokutou," uvedl mluvčí.
Podle ředitele ministerského odboru sociálních služeb Davida Pospíšila se pokuta za poskytování sociálních služeb bez oprávnění loni zvedla z 250 tisíc korun na milion.
Registrovaných služeb je v Česku nedostatek a poptávku nestíhají pokrýt. Počet seniorů se totiž zvyšuje a zájem o péči…