dnes je 15.8.2020

Input:

Syndrom diabetické nohy

27.7.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.199
Syndrom diabetické nohy

PhDr. Iveta Ondriová, PhD.

Podle WHO je diabetická noha definována jako infekce, ulcerace nebo destrukce tkání nohy v důsledku neuropatie nebo ischémie a může se vyskytnout až u 15 % pacientů s diabetem.

Etiologie

Diabetická noha vzniká na podkladě neuropatie, makroangiopatie, ischémie, infekce a polyneuropatie se zjistí u více než 80 % pacientů s ulcerací nohy.

Rozlišují se čtyři stadia neuropatie:

1. stádium převážně bez subjektivních a objektivních příznaků,

2. stádium bez subjektivních příznaků, přítomné jsou abnormality v EMG (Elektromyografické vyšetření) QAT (Kvantitativní autonomní testování),

3. stádium subjektivní a objektivní příznaky neuropatie,

4. stadium subjektivní a objektivní příznaky, které zhoršují kvalitu života, ataxie postoje a chůze, paraparéza dolních končetin, hypotenze.

Syndrom diabetické nohy představuje infekci, vznik vředu nebo destrukci hlubokých tkání nohy. Symptomy jsou spojeny s neurologickými poruchami v místě poškození a ischemickou chorobou dolních končetin. Místa, kde se projevy diabetické nohy často vyskytují, jsou palec, pata, ploska nohy nebo prostor těsně za prsty. Diabetická noha může vést až k amputaci končetiny a zvyšuje úmrtnost pacientů s diabetem. Celkově je 40–70 % amputací dolní končetiny prováděno právě kvůli příznakům diabetické nohy. K amputaci je indikována končetina, na níž se projeví defekt, který se dále komplikuje gangrénou, čili snětí.

Rizikové faktory onemocnění:

  • věk,

  • kouření,