dnes je 29.3.2024

Input:

Snoezelen metoda u nemocných s demencí

10.1.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.110
Snoezelen metoda u nemocných s demencí

PhDr. Iveta Ondriová, Ph.D., Ing. Jarmila Dučaiová

Snoezelen (vyslovuj snuzelen) je jednou z novějších koncepcí péče o jednotlivce s různým druhem a stupněm postižení, či narušení nebo jejich vzájemnými kombinacemi. Vznikla v sedmdesátých letech v nizozemských zařízeních pro osoby s těžkým mentálním postižením. Pojem je kombinací dvou holandských slov „snuffelen”, což v překladu znamená čichat a „doezelen”, což znamená dřímat. „Čichat zde představuje přirozenou potřebu člověka prostřednictvím smyslů získávat informace o okolním světě. Jednoduše řečeno – takovou zdravou zvědavost. Slovo dřímat naopak znamená tlumit část z těch senzorických vzruchů, které náš mozek pravidelně přijímá”. Snoezelen se realizuje ve speciálně zařízené senzomotorické místnosti, pomocí světelných a zvukových prvků, vůní a hudby.

Snoezelen je multifunkční metoda, která se realizuje ve velmi příjemném, speciálně upraveném prostoru pomocí světelných, zvukových prvků s prvky pro hrubou a jemnou motoriku a podporu vestibulárního aparátu. Cílem je vyvolání smyslových pocitů i stimulaci zraku, sluchu a všech smyslů k rovnováze a zdraví. Je určena převážně osobám, dětem, pacientům s vývojovými poruchami, mentálním či tělesným postižením nebo vícenásobným postižením, také pacientům s poruchou autistického centra, poruchami chování, učení, psychickými poruchami, poškozením CNS, mozku, pacientům s demencí, a chronickými chorobami. Prostor je nádherně zkomponován a hrou v něm okouzlíte každé dítě bez rozdílu.

Snoezelen prostor nabízí nové a velmi příjemné zážitky, fyzické i psychické uvolnění, zotavení, harmonizaci, energii a klid zároveň, výběr příjemných aktivit. Jednotlivé pomůcky vedou k aktivaci a pozitivní stimulaci. Snoezelen poskytuje rozvoj

Nahrávám...
Nahrávám...