dnes je 29.3.2024

Input:

Psychická podpora onkologicky nemocných seniorů

9.4.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.183
Psychická podpora onkologicky nemocných seniorů

PhDr. Iveta Ondriová, PhD.

Nádorové onemocnění je obecný název pro skupinu onemocnění způsobených nekontrolovaným množením nádorových buněk v nejrůznějších tělních orgánech a tkáních. Je charakterizováno vznikem zhoubných (maligních) buněk, které získaly schopnost pronikat do okolních tkání (invaze), kde tvoří vzdálené nádory (metastázy). Nádorová onemocnění těchto vlastností ohrožují život. V současnosti jsme svědky toho, že některé typy nádorů jsou již léčitelné. Umožnil to technický pokrok v chirurgické léčbě, kde se paliativní výkony nahradily radikálními operacemi s lepší perspektivou prožívání. V radioterapii bylo dosaženo významného úspěchu nejen zásluhou ozařovací techniky, ale i vhodnější frakcionací dávek záření. Ke zlepšení léčebných výsledků výrazně přispěla protinádorová chemoterapie.

V diagnostice nádorových onemocnění jsou důležité biochemická, hematologická, imunologická i histologická vyšetření. Úkolem odborníků je co nejrychleji a s co nejmenší zátěží pro pacienta určit správnou diagnózu. K určení diagnózy se v onkologii, tak jako v jiných odvětvích medicíny, používá kombinace více diagnostických postupů.

Prvním důležitým krokem je pečlivé provedení anamnézy:

- rodinná anamnéza - zjišťujeme především výskyt nádorových onemocnění v rodině,

- osobní anamnéza - zaměřuje se na údaje o předmanželském a manželském pohlavním životě, o počtu porodů, těhotenství, o životním stylu a návycích nemocného a údaje o prezentované nemoci;

- pracovní anamnéza - pracovní prostředí a rizika,

- sociální anamnéza - rodinný stav, bytové podmínky a jiné.

Koncepce zdravotní péče v oboru geriatrie

Při poskytování komplexní péče o seniory vychází ze starobních změn organismu, multimorbidity, následné křehkosti a snížené adaptační schopnosti starého organismu. Zaměřuje se na stanovení funkčního stavu a potenciálu seniorů a respektuje vliv sociálních faktorů na zdravotní stav seniorů a sociální následky jejich nemocí. Významným rysem geriatrických pacientů je křehkost (nestabilita), která se projevuje sklonem ke komplikacím a zhoršením adaptačních mechanismů.

Sociální opora

Sociální opora představuje míru pomoci při překonávání dané situace a je považována za jeden z nejvýznamnějších obranných faktorů zdraví. Křivohlavý (2001) hovoří o čtyřech druzích sociální opory: instrumentální opora, informační opora, emoční opora, hodnotící opora. Může mít kladný vliv na lidi hlavně v těžkých životních situacích, může pomoci v sociálním životě a v celkové životní orientaci člověka.

Sociální opora je jedním z důležitých faktorů, které se podílejí na udržování nebo stabilizováni kvality života seniorů. Většina autorů se shoduje v tom, že sociální opora se projevuje několika způsoby a představuje důležitý pilíř duševního a tělesného zdraví, zvyšuje odolnost vůči zátěži a “chuť přežít i životní prohry a krize”.

Sociální opora může být také zdrojem pozitivních i negativních zážitků - snižování sebeúcty, nepříjemné pocity méněcennosti, problémy v interpersonálních vztazích. Je vnímána především jako morální podpora okolí, nebo jako konkrétní

Nahrávám...
Nahrávám...