dnes je 29.1.2020

Input:

Pacienti už nebudou bloudit, lékaři získají víc času, říká ministr Adam Vojtěch

19.8.2019, Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví (http://www.mzcr.cz/titulni.php)

Čekání na deus ex machina. Tak by se dalo popsat posledních 20 let českého zdravotnictví a přístup jeho hlavních zúčastněných, říkám si pokaždé, když si v novinách přečtu vyjádření expertů, jaké všechny problémy naše zdravotnictví má.

Závratné vyřešení shora zatím nenastalo, a tak nezbývá, než nyní čelit všem těm problémům, které se mezitím nahromadily. Já na nic nečekám a od prosince 2017 na ministerstvu poctivě pracujeme na jednom opatření za druhým. Moji kritici namítají, že jsem ve funkci už rok a půl a jak to, že se třeba desítky let zanedbávaná organizace péče ještě nenapravila?! To bych se měl spíš ptát já, co tu řadu let dělali ti, kteří měli šanci zdravotnictví zásadně změnit. A nezměnili.
Zázraky na počkání neumím, ale vzít za práci ano. A právě organizace péče je něco, na co se konečně někdo pořádně podíval a udělal první krok ke změně. Bloudění pacienta systémem, dlouhé čekací lhůty, přetížení specialisté a slabí praktičtí lékaři. To jsou největší bolesti našeho zdravotnictví. Co s tím?
Klíčem úspěchu je reforma primární péče, kterou již přes rok připravujeme a postupně uvádíme v život. Primární péče musí být mnohem silnější. Zejména praktičtí lékaři, kteří by měli být základním kamenem zdravotní péče a průvodcem pacienta systémem. Díky větším kompetencím budou umět pacientovi pomoci s většinou jeho problémů a ve vážnějších případech co nejrychleji pacienta dostanou ke specialistovi.
Praktici převezmou od specialistů část pacientů – ty s lehčími problémy, nebo ty, které je potřeba pravidelně kontrolovat a předepisovat jim léky. Péče se zrychlí a zefektivní. A hlavně, specialisté budou mít víc času na opravdu vážné případy a zkrátí se čekání na vyšetření.
Pacienti již nebudou muset kvůli pouhému receptu dojíždět desítky kilometrů. Pomoc najdou u svého lékaře v místě bydliště. A ten na ně bude mít mnohem víc času než přetížený specialista, bude moci včas odhalit jakýkoliv problém a poslat pacienta urychleně na správné místo.
Průkopníkem je v tomto směru onkologie. Pacienty po úspěšné onkologické léčbě bude po dohodě onkologů a praktiků nově sledovat