Mezi veřejností na internetu a sociálních sítích kolují nepřesné a zavádějící informace týkající se výpočtu zákonné valorizace důchodů od ledna 2016. Ministerstvo práce a sociálních věcí se proto rozhodlo zveřejnit podrobný přehled, jak a proč byly důchody dle zákona o důchodovém pojištění spočteny.
Ve zprávách zpochybňujících výpočet valorizace je sice správně uváděno obecně známé pravidlo, že valorizace se odvodí podle růstu inflace a podle jedné třetiny růstu mezd, nicméně informace jsou zavádějící a nepřesné, protože neberou v úvahu přesný postup stanovení těchto indexů.
Růst inflace
Pokud jde o růst spotřebitelských cen je rozhodující index za srpen 2015 (ve srovnání s cenovou úrovní ke konci srpna 2014), jenž činí 0,3 %.
Růst mezd
Pro zohlednění růstu reálných mezd je velmi důležitá informace, že se bere do úvahy růst reálných mezd za celé období od roku, kdy byl růst reálných mezd naposled zohledněn. Nelze proto vzít jednoduše jenom růst reálné mzdy za rok 2014. V roce 2012 činila inflace 3,4 %, růst mezd činil 3,2 %, došlo tedy k poklesu reálných mezd. Podobně v roce 2013 činila inflace 1,3 %, nominální mzdy nerostly vůbec, opět tedy došlo k poklesu reálných mezd. Protože naposledy došlo k růstu reálných mezd v roce 2011, hodnotí se pro výpočet valorizace v lednu 2016 vývoj mezd od roku 2011 do konce roku 2014. Za tyto tři roky vzrostly nominální mzdy celkem o 5 %, inflace vzrostla o 5,2 %. Za celé období posledních…