1.87
Hodnocení deprese u seniorů pomocí hodnoticích škál
PhDr. Radka Kozáková, Ph.D.
Deprese patří k nejzávažnějším afektivním poruchám ve vyšším věku. Deprese se řadí spolu s demencemi a delirii k nejčastěji se vyskytujícím chorobám ve stáří. Deprese může mít různé podoby – od smutku všedního dne přes protrahovanou formu existenciální deprese, až po plně rozvinutou formu patické deprese. Odhaduje se, že asi 15 % osob ve věku nad 65 let trpí depresí, a z toho asi 4 % těžkou formou.
NahoruGeriatrická škála deprese podle Yessavage
Pro hodnocení deprese je široce využívána Geriatrická škála deprese podle Yessavage (Geriatric Depression Scale – GDS). Škála deprese je standardizovaný dotazník s 15 otázkami, odpovědi jsou ano-ne. Odpověď má váhu 0 nebo 1 bod. Při výsledném skóre 0–5 bodů je emoční stav hodnocené osoby pokládán za normální, skóre 6–10 bodů indikuje mírnou depresi, skóre 11–15 již klinicky relevantní depresi. V praxi se využívá také jeho zkrácená verze (5 otázek).
Tab. 1 Škála deprese pro geriatrické pacienty (Kalvach a kol., 2004)
Hodnocení:
NahoruBeckova subjektivní stupnici deprese (BDI)
Beckova sebeposuzovací stupnice je screeningovou zkouškou vhodnou k vyšetření hloubky deprese u již diagnostikovaných pacientů a jako indikátor deprese u normální populace. Dotazník je zaměřen na afektivní, kognitivní, motivační a fyziologické symptomy deprese. Měří stav a nikoliv depresivitu jako rys osobnosti. Stupnice obsahuje 21 škál, které ovlivňují lidskou psychiku, a hodnotí je od 0 do 4 bodů. Proband dostane instrukci, aby zhodnotil svůj subjektivní stav za posledních 14 dní. Výsledky jsou rozděleny na 4 základní skupiny: nedepresivní (0–13), mírně depresivní (14–19), středně depresivní (20–28) a těžce depresivní (29–63).
Hlavními posuzovanými oblastmi jsou: