dnes je 19.4.2024

Input:

Komunikace s lidmi s demencí

1.7.2017, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

1001
Komunikace s lidmi s demencí

Mgr. Renáta Nentvichová Novotná

Při každé komunikaci nevyužíváme pouze slova (verbální komunikaci), ale i gesta, výrazy tváře, intonaci hlasu, tempo řeči, pozici těla (neverbálním komunikaci). Pro osoby s demencí je neverbální projev v komunikaci velmi důležitý, když jej používáme společně se slovy, stává se naše vyjádření pro ně srozumitelnější.

Před samotným navázáním kontaktu s osobou s demencí je vhodné se na ni „nastavit”, pozorovat, co zrovna dělá, co prožívá, jak se cítí, nevytrhnout jej z jeho činnosti, z myšlenek, ale navázat se na ni, zůstat u ní, „obout si jeho boty”.

Pravidla komunikace

Vytvořte pro navázání kontaktu prostředí, které nebude rozptylovat, ve kterém se bude cítit dobře jak Váš blízký, tak Vy. Při komunikaci omezte veškeré rušivé zvuky a podněty okolí (např. rádio, televize, hluk z venku, silné světlo, mnoho předmětů v zorném poli, apod.). Pokud je to možné, neměli byste být pod tlakem, nejlepší je, pokud se můžete soustředit výhradně na seniora a jeho potřeby.

Nepoužívejte zdrobněliny, komunikujte s blízkou osobou jako s dospělým. Při kontaktu posilujte její důstojnost, projevujte respekt a úctu. Uvědomte si, že před Vámi je senior, který prožil plnohodnotný život.

Mluvte pomalu a zřetelně. Umožněte seniorovi, aby viděl na Vaše ústa.

Během rozhovoru dělejte krátké pauzy. Pauzy v rozhovoru mohou vytvořit prostor pro seniora, aby se stal aktivním v kontaktu. Ponechte pauzu za vyřčeným, aby měl možnost a čas informaci zpracovat.

Používejte krátké a jednoduché

Nahrávám...
Nahrávám...