dnes je 30.11.2023

Input:

Zvýšené důchody se už vyplácejí

4.1.2017, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Počínaje lednovou splátkou se zvyšují všechny druhy důchodů vyplácené z českého důchodového pojištění. Zvýšení téměř 3,5 miliónu důchodů provádí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) automaticky, není potřeba o ně žádat.

Starobní důchody, které pobíralo ke konci loňského září 2,39 miliónu lidí, vzrostou od ledna v průměru o 309 korun. Přidáno však dostali i příjemci invalidní a pozůstalostní penze. Současně se zvýšily příplatky k penzi pro odbojáře, vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich.

O výši valorizace rozhodla vláda loni v září. Základní výměra důchodu, která je pro všechny stejná, se zvýšila z 2440 Kč na 2550 korun, tedy o 110 Kč. Procentní výměra, která je individuální v závislosti na získaných dobách důchodového pojištění a dosahovaných příjmech, pak vzroste o 2,2 procenta.

Zvyšují se důchody starobní, včetně předčasných starobních důchodů, důchody invalidní (pro invaliditu prvního, druhého i třetího stupně), vdovské, vdovecké a sirotčí důchody.

"Všichni klienti, kterým ČSSZ vyplácí důchod, obdrží písemné oznámení o jeho zvýšení. Všem příjemcům důchodu, bez ohledu na to, zda je jim důchod vyplácen v hotovosti prostřednictvím České pošty nebo bezhotovostně na účet, zašle ČSSZ oznámení běžnou listovní zásilkou na jejich adresu evidovanou v ČSSZ," uvedl ústřední ředitel ČSSZ Jiří Biskup.

Průměrný měsíční starobní důchod, který dosahoval na konci loňského září 11 441 korun, se zvýší o 309 korun. Základní výměra dosud činila 2440 Kč a procentní výměra 9001 Kč (11 441 – 2440 Kč). Od lednové splátky

Nahrávám...
Nahrávám...