dnes je 27.2.2024

Input:

Zrušení poplatků v lékárnách se má kompenzovat zvýšením marže

25.8.2014, Zdroj: Verlag Dashöfer

Zrušení třicetikorunových poplatků v lékárnách od příštího roku by se mělo kompenzovat lehkým zvýšením marže. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) to dnes řekl v diskusním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Další variantou je zavedení takzvaného zdravotního výkonu pro lékárníky, například za poučení pacienta při výdeji léku. Zvýšení marže léky v žádném případě nezdraží, půjde na vrub zdravotních pojišťoven, doplnila později mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

"Z hlediska časového to spíš vidím, že to bude od 1. ledna úpravou marže," řekl Němeček v ČT.    

Lidé od příštího roku pravděpodobně nebudou platit poplatky ani u lékařů. Zůstanou jen devadesátikorunové na pohotovostech. Výpadek příjmů ambulancí a lékáren bude činit podle propočtů z loňska asi 3,27 miliardy korun. Ministerstvo zdravotnictví jej hodlá nahradit z navýšených odvodů státu při využití běžných úhradových mechanismů. Na regulačních poplatcích za dobu jejich platnosti vydali pacienti 30 miliard korun.

Situace v lékárnách je podle Němečka specifická tím, že vykazují, že se na poplatcích vybralo 1,7 miliardy korun, ale ve skutečnosti většina lékáren reálně poplatek nevybírala a

Nahrávám...
Nahrávám...