dnes je 7.10.2022

Input:

Zeman vetoval snížení plateb za pojištěnce

9.8.2022, Zdroj: ČTK

Koalice očekává její opětovné schválení.

"Přijatá zákonná úprava ohrožuje zachování kvality a dostupnosti zdravotní péče a vůbec neřeší jejich nezbytné zlepšování," napsal prezident podle svého mluvčího ve zdůvodnění svého rozhodnutí předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). Poukázal na výhrady České lékařské komory a zdravotních pojišťoven.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), největší zdravotní pojišťovny v zemi, Viktorie Plívová uvedla, že vzhledem k jasnému stanovisku koalice pojišťovna v hospodaření pro letošní rok počítá s naplánovanými dopady předložené novely. Podle informací Deníku N měl ředitel VZP Zdeněk Kabátek minulý čtvrtek schůzku na Pražském hradě, její důvod deníku nesdělil.

S využitím rezerv podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Ladislava Friedricha počítají také menší zdravotní pojišťovny. "Také nemocnice mají z předchozích let zisky v řádu desítek miliard. Z tohoto pohledu novelu bereme jako realistickou," uvedl. S výrazně mírnějším navyšováním úhrad a úsporami by podle něj zdravotnictví mělo počítat i v roce 2023 před zahájením valorizace dané novelou.

Podle Pekarové Adamové se prezident ve svých výhradách mýlí. Zdravotní pojišťovny mají k

Nahrávám...
Nahrávám...