dnes je 14.4.2024

Input:

Zdravotnictví požádá o navýšení rozpočtu o zhruba tři mld. Kč

16.6.2015, Zdroj: ČTK

Ministerstvo zdravotnictví by příští rok mělo ze státního rozpočtu podle schváleného střednědobého výhledu dostat 5,997 miliardy korun, podle dat zveřejněných dnes ministerstvem financí však jen 5,697 miliardy korun. Letos stát přidělil zdravotnictví 6,481 miliardy Kč, příjmy tak příští rok klesnou. V částkách nejsou zahrnuty evropské dotace. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová ČTK řekla, že na nutné investice peníze nestačí, resort požádá o další zhruba tři miliardy korun.

Většina peněz zdravotnictví je ze zdravotního pojištění, stát dá letos 62 miliard korun v odvodech za děti, důchodce či nezaměstnané, o navýšení odvodů se nyní jedná. Pojišťovny letos mají na péči 250 miliard korun, s nárůstem výběru pojistného výdaje na péči mohou příští rok stoupnout.

"Požadované zhruba tři miliardy korun navíc bychom chtěli využít především na rekonstrukce a modernizaci nemocničních areálů tak, aby nám nemocnice kvůli zanedbané údržbě časem nespadly na hlavu," uvedla mluvčí.

Posílení rozpočtové kapitoly ministerstva zdravotnictví odpovídá podle ní vládní politice, která se po letech "tupého škrtání minulých vlád" snaží povzbudit hospodářský růst i smysluplnými a účelnými investicemi, které zároveň

Nahrávám...
Nahrávám...