dnes je 9.12.2023

Input:

Zdravotní ústav: Případů většiny infekcí je letos méně než před covidem

19.9.2022, Zdroj: ČTK

Ubylo například nákaz z jídla, ale více je virových střevních infekcí nebo planých neštovic.

Praha 17. září

Zachycených případů většiny sledovaných infekcí je letos do konce srpna méně než v letech před covidem-19. Ubylo například nákaz z jídla, ale více je virových střevních infekcí nebo planých neštovic. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ). Podle odpovědí tamních odborníků je kvůli opožděnému hlášení brzo čísla hodnotit, pokles i nárůst ale mohou souviset s epidemií koronaviru a s ní souvisejícími změnami v chování lidí.

"Pandemie covidu-19 v posledních dvou letech jednoznačně ovlivnila výskyt řady infekcí, některé směrem k vyššímu výskytu a jiné směrem k nižšímu," uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Jan Kynčl.

Přesné zhodnocení publikovaných dat ale je podle něj možné až s odstupem. U některých jsou i vzhledem ke komplikované diagnostice případy hlášené se značným zpožděním.

U nákaz přenášených kapénkovou infekcí, jako jsou spalničky, dávivý kašel, meningitidy, infekční mononukleóza nebo plané neštovice, odborníci pokles v letech 2020 a 2021 spojují s protiepidemickými opatřeními, lockdowny, nošením respirátorů, omezení kontaktů či návštěv ve zdravotnických zařízeních.

"Po téměř dvouletém období, kdy došlo ke snížení výskytu těchto infekcí v dětské populaci, může nyní následovat jejich nárůst, neboť došlo k nárůstu počtu vnímavých osob k těmto převážně dětským onemocněním," uvedl Kynčl. Například počet planých neštovic je proti lednu až srpnu 2021 téměř desetinásobný. Letos jich bylo více než 49.500, což je zhruba o 8000 případů víc než ve stejném období "předcovidového" roku 2019 a podle SZÚ nejvíc za posledních deset let.

"Děti, které virus nechytily loni nebo předloni, se budou muset promořit," uvedl. Do konce roku tak SZÚ odhaduje, že případů planých neštovic bude 65.000 až 75.000. Další nárůst očekávají odborníci v září. "Nyní, po začátku školního roku, lze očekávat s návraty do kolektivu také rychlejší šíření infekce. Upozorňujeme také, že není příliš vhodné nechávat děti schválně nakazit, jak to praktikují někteří rodiče," doplnil. Může to být rizikové například v případě, že se u dítěte zároveň rozvíjí jiná nemoc, jejíž souběh s neštovicemi může být nebezpečný.

Případů spalniček, dávivého kašle, meningitidy či mononukleózy je ale i letos

Nahrávám...
Nahrávám...