dnes je 31.3.2023

Input:

Zdravotní pojišťovny pro letošní rok zvýšily některé příspěvky fondů prevence

10.1.2023, Zdroj: ČTK

Více příspěvků nebo vyšší částky mají děti, těhotné či dárci krve.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která dosud neměla možnost fond prevence plnit i z pojistného, podle mluvčí Viktorie Plívové plánuje mezi svých zhruba 5,9 milionu pojištěnců rozdělit až miliardu korun. Dva nové příspěvky pojišťovna podmiňuje preventivní prohlídkou v předchozích dvou letech u praktického lékaře nebo screeningovým vyšetřením, které má odhalit některý z nádorů. Za prevenci mohou lidé získat 500 korun na dentální hygienu, za screening 1000 korun na rehabilitační aktivity, jako jsou masáže či návštěvy sauny.

Kvůli růstu cen potravin či zdravotnických prostředků navyšuje VZP příspěvky na bezlepkovou a nízkobílkovinnou dietu nebo na pomůcky pro diabetiky. Ti mohou nově navíc získat až 3000 korun na péči o nohy, které cukrovkou velmi trpí. Více peněz vyplatí VZP rovněž těhotným a ženám po porodu, na pohybové aktivity dětí nebo očkování proti chřipce.

Pojišťovny přistupují k příspěvkům různě. Některé vypíší oblasti prevence a pojištěnec může čerpat ve všech, jiné stanoví částku, kterou může uplatnit na jednu oblast podle svého výběru. Obvykle jde o sport, nepovinná očkování nebo nehrazená vyšetření. Více příspěvků nebo vyšší částky mají děti, těhotné či dárci krve.

Druhá největší Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR má 1,3 milionu pojištěnců. Podle mluvčí Jany Schillerové dělí příspěvky na základní, které jsou 500 korun pro dospělé a 1500 korun pro děti, a bonusové pro další oblasti jako duševní zdraví, odvykání kouření, specifické diety nebo zdravotní pomůcky. Nově je v letošním roce možné čerpat až 4000 korun na psychoterapeutické a logopedické vyšetření, pojišťovna také navýšila na 7000 korun příspěvek pro dárce kostní dřeně a 10.000 korun pro dárce orgánů. Vypsala i tři příspěvky, které lze čerpat jen v daném období. V dubnu jde o pomůcky na dentální hygienu, v létě příspěvky na sportovní pobyty dětí a v říjnu na vitamíny.

Česká průmyslová zdravotní

Nahrávám...
Nahrávám...