dnes je 23.11.2020

Input:

Zdravotní pojišťovnu změní příští rok téměř 58.000 lidí

24.10.2020, Zdroj: ČTK

Zdravotní pojišťovnu změní od příštího roku téměř 58.000 lidí, zhruba o 4000 méně než loni. Vyplývá to z informací z Centrálního registru pojištěnců, který má ČTK k dispozici. Nejvyšší zůstatek mezi příchozími a odchozími klienty má druhá nejmenší pojišťovna RBP (dříve Revírní bratrská pokladna). Podle některých pojišťoven hrála roli v letošních přestupech i epidemie covidu-19, jiné její vliv nepozorují. Některé pojišťovny nabízely i příspěvky na testy nebo na dezinfekci.

Největší zdravotní pojišťovna VZP přijde v součtu o více než 9000 pojištěnců. Z více než 5,9 milionu lidí ji opustilo zhruba 22.700 pojištěnců, a naopak zhruba 13.500 k ní chce přejít. "V rámci mimořádné situace způsobené onemocněním covid-19 VZP v podstatě nerealizovala žádnou marketingovou kampaň oproti oborovým pojišťovnám," sdělil k tomu ČTK mluvčí VZP Vlastimil Sršeň. Dodal, že na příští přestupní termín v březnu má pojišťovna připravenou novou strategii.

Druhý nejvyšší přírůstek má druhá největší Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR. Od začátku roku jí přibude přes 2600 nových klientů. "Výsledek považujeme za velmi dobrý, dokazující zájem občanů o pojištění v druhé největší zdravotní pojišťovně v zemi," uvedla k tomu mluvčí pojišťovny Hana Kadečková. Podle ní epidemie covidu-19 mohla rozhodování občanů o přestupu k jiné pojišťovně přibrzdit.

Kladného výsledku dosáhla také třetí největší Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. "Myslíme si, že epidemie covidu-19 a speciální příspěvky pojišťoven související s touto nemocí nehrají při změně pojišťovny významnou roli," řekla ČTK mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. Pojišťovna klientům nabízí příspěvek 600 korun na PCR test, čerpání je ale podle Mazurové proti jiným příspěvkům relativně nízké.

Naopak podle obchodní ředitelky Oborové zdravotní pojišťovny, která má čtvrtý nejvyšší počet klientů mezi zdravotními pojišťovnami, Miloslavy Lukešové hrál příspěvek 500 korun, který pojišťovna zavedla už v březnu, na test na covid-19 nemalý vliv. Pojišťovna získá od příštího roku navíc po započtení příchodů i odchodů 757 klientů. V podzimním termínu se podle ní celkově zdravotní pojišťovnu rozhodlo změnit zhruba stejně lidí jako loni, jarní termín využilo méně lidí. Bylo jich kolem 45.000.

Podle vedoucího oddělení marketingu Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) Jana Matese ale