dnes je 26.5.2024

Input:

Zdravotní pojištění loni v plusu, systém dostal víc od státu

30.9.2015, Zdroj: ČTK

Zdravotní pojištění loni skončilo v plusu, když příjmy činily 241,2 miliardy a výdaje 239 miliard korun. Systém dostal od státu dosud nejvíc peněz, a to 59,9 miliardy, což bylo meziročně o 6,2 miliardy víc. Uvádí se to v souhrnném hodnocení vývoje systému veřejného zdravotního pojištění v roce 2014, který má ve středu na programu vláda.

Materiál, jenž má ČTK k dispozici, je zpracován z výročních zpráv a účetních závěrek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a šesti zaměstnaneckých a oborových pojišťoven; jeho správnost potvrdili auditoři. Po schválení vládou ho dostane ke schválení Poslanecká sněmovna.
    "V roce 2014 došlo ke krátkodobé stabilizaci systému, a to především na příjmové straně. Zde hrálo kromě růstu ekonomiky významnou roli dvojí zvýšení dotace ze státního rozpočtu na historicky rekordní úroveň v absolutním i relativním vyjádření," uvádí se ve zprávě s tím, že poprvé od hospodářské krize v roce 2009 vykázal systém kladné saldo a bylo možno mírně navýšit rezervy na účtech.
Celkové příjmy systému loni meziročně vzrostly o 5,6 procenta. Na pojistném bylo vybráno 178,6 miliardy, meziročně o 3,8 procenta víc. Stát za 6,1 milionu svých pojištěnců, což jsou děti či nezaměstnaní, přispěl 59,9 miliardy korun, což bylo 24,8 procenta příjmů.

Po zvýšení vyměřovacího základu v listopadu 2013 a v druhé polovině loňského

Nahrávám...
Nahrávám...