dnes je 30.11.2023

Input:

Zavedení screeningu rakoviny prostaty může ušetřit až třetinu nákladů

23.10.2023, Zdroj: ČTK

Screening rakoviny prostaty u mužů ve věku 50 až 69 let má začít příští rok.

Praha 21. října

Screening rakoviny prostaty u mužů ve věku 50 až 69 let, který má začít příští rok, má stát veřejné zdravotní pojištění až 506 milionů korun ročně. Proti současnosti to ale podle ministerstva zdravotnictví může být až třetinová úspora. Vyplývá to z důvodové zprávy k připravované vyhlášce. Celkově bude příští rok systém veřejného zdravotního pojištění hospodařit se zhruba 500 miliardami korun.

Vyšetření bude založeno na testu PSA, prostatického specifického antigenu, tedy bílkoviny produkované prostatou. Pokud test ukáže podezření na rakovinu, bude muž dále vyšetřen magnetickou rezonancí. "Chci, aby ta možnost byla dostupná ve všech regionech, na všech pracovištích, kde je dostatečný tým lidí, kteří pracují na magnetické rezonanci," řekl ČTK ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Nový screeningový program má podle Válka metody sjednotit a nastavit stejné standardy, náklady úřad odhaduje na 506 milionů korun za rok. V současné době se podle materiálu vydává na testování a diagnostiku dokonce ještě víc peněz, než jsou plánované náklady screeningu. Může jít až o 750 milionů korun ročně.

"Předpokladem je samozřejmě pečlivá organizace a aktivita ze strany všech zodpovědných aktérů, která bude cíleně směřovat k potlačování 'šedého' screeningu, a tedy současně i k významné úspoře finančních prostředků ze

Nahrávám...
Nahrávám...