dnes je 26.5.2024

Input:

Za znečištěním vody v Praze 6 je kanalizace ze Střešovic

25.6.2015, Zdroj: ČTK

Nedávnou kontaminaci vody v Praze 6 nezpůsobily splašky ze slepého kanalizačního ramene, ale průsak z kanalizace, na kterou je mimo jiné napojena Ústřední vojenská nemocnice, na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 6 to řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos. Několik tisíc obyvatel Dejvic a Bubenče bylo bez pitné vody od 24. do 28. května. Onemocnělo 4144 lidí, z toho 33 skončilo na lůžku v nemocnici. Z vody kontaminované bakteriemi a viry měli střevní potíže.

"Slepé rameno bylo odpojené, nemohlo být příčinou kontaminace," uvedl ředitel. PVK udělala řadu sedmimetrových sond a ještě v době havárie prostřednictvím georadarovýého průzkumu našla nestandardní křížení vodovodního a kanalizačního řadu. "V místě křížení byl průsak odpadní vody do vodovodního potrubí," tvrdí Mrkos. Podle zákona přitom musí být kanalizační potrubí uložena pod vodovodním. "Takové porušení norem jsme v Praze ještě nezaznamenali," uvedl.

Kanalizace napojená mimo jiné na střešovickou nemocnici pochází z roku 1925, vodovod byl pod ni uložen v roce 1960. "O tom křížení nebyla žádná zmínka, ani v projektu, ani v žádných mapách," doplnil Mrkos. Podle mluvčího PVK Tomáše Mrázka má nemocnice vlastní čistírnu odpadních vod, kontaminace infekční odpadní vodou nehrozila. PVK navíc řad okamžitě odstavila a

Nahrávám...
Nahrávám...