dnes je 19.3.2024

Input:

VZP loni vydala na léčbu rakoviny 19,3 miliardy Kč, léčilo se 300.000 lidí

10.5.2023, Zdroj: ČTK

Nejčastěji se jednalo o nádory kůže, prsu nebo mužských pohlavních orgánů.

Praha 9. května

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) loni vydala na léčbu rakoviny 19,3 miliardy korun, meziročně částka vzrostla asi o 2,5 miliardy Kč. Léčilo se více než 300.000 jejích pojištěnců, nejčastěji s nádory kůže, prsu nebo mužských pohlavních orgánů. VZP o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Klienty VZP je asi 60 procent české populace, ostatní jsou u šesti menších pojišťoven. Celkové náklady systému veřejného zdravotního pojištění byly loni zhruba 434 miliard korun.

Každý rok lékaři diagnostikují nádor více než 85.500 osobám a kolem 28.000 rakovině podlehne. Se zkušeností s léčbou nádoru žije téměř 620.000 lidí. Česko je podle Onkologického profilu země 2023 , který sestavuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), v počtu nově diagnostikovaných pacientů nad průměrem zemí Evropské unie.

"Mimo jiné poukazuje na rizikové faktory v Česku, jako je vysoká spotřeba alkoholu, vysoký počet kuřáků i míra nadváhy a obezity v české populaci, která patří k nejvyšším v EU," uvedla v tiskové zprávě mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Pozitivně naopak OECD hodnotí výrazné zlepšení kvality onkologické léčby v posledních letech a dobře zavedené takzvané screeningové programy, tedy preventivní vyšetřování osob v rizikovém věku. "Míra účasti je vyšší, než je průměr EU, a to jak u screeningu rakoviny děložního čípku, prsu i tlustého střeva a konečníku," doplnila.

S nádorem kůže se loni léčilo asi 72.000 pojištěnců VZP, s nádorem prsu 56.000 a s nádory mužských pohlavních orgánů 52.000 lidí. Právě na nádory prostaty se má zaměřit nový screening, který by se měl v pilotním režimu spustit od příštího roku. Od loňského roku také nově zavedený screening plic, do kterého se dosud zapojilo 5000 klientů VZP a díky němuž

Nahrávám...
Nahrávám...