dnes je 26.5.2024

Input:

VZP dá příští rok na prevenci o 100 mil.kč víc, celkem 629 mil.kč

15.12.2015, Zdroj: ČTK

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vydá v roce 2016 na prevenci o 100 milionů korun více než letos, celkem téměř 629 milionů korun. Částku i její rozdělení schválila dnes správní rada, řekl novinářům její předseda Jiří Běhounek. Navýšení bude podle ředitele VZP Zdeňka Kabátka směrováno zejména do prevence rakoviny, nemocí srdce a cév a cukrovky, přičemž se bude sledovat efektivita vynaložených peněz.

Pro letošní rok bylo ve fondu prevence 521 milionů korun. Částka se ale zcela nevyčerpala, méně financí se spotřebovalo hlavně na léčebné pobyty děti v programu Mořský koník. Nevyužité peníze se podle dnešního rozhodnutí správní rady přesunou do programů, o něž je velký zájem, jako jsou pohybové aktivity pro děti i dospělé, prevence melanomu, očkování v projektu Junior či příspěvky na bezlepkovou dietu.

"Preventivní programy považujeme za zásadní. Pokud se týká roku 2016, celkem to bude 628,8 milionu korun. Předpokládá se, že k 452,5 milionu korun, které jsou v rozpočtu, se převede ještě 176,3 milionu z roku letošního," shrnul Běhounek.

Prevence se dělí do tří částí - na zdravotní programy, ozdravné pobyty a na ostatní činnosti. Vedle nosných programů, jako je prevence rakoviny, nemocí srdce a cév a cukrovky se příští rok zaměří i o prevenci duševního zdraví a infekčních onemocnění. VZP podle Běhounka počítá i s výdaji, které budou souviset s transformací psychiatrické péče. VZP také bude pokračovat v programu

Nahrávám...
Nahrávám...