dnes je 28.11.2021

Input:

Vznikající vláda chce valorizaci plateb za státní pojištěnce

9.11.2021, Zdroj: ČTK

Chce také umožnit dobrovolné připojištění na péči, kterou si lidí nyní platí sami, a začít debatu o cenové konkurenci zdravotních pojišťoven.

Praha 8. listopadu 

Vznikající vláda se chce ve zdravotnictví zaměřit na veřejné zdravotní pojištění. Slibuje víceleté plánování financování a pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce. Chce také umožnit dobrovolné připojištění na péči, kterou si lidí nyní platí sami, a začít debatu o cenové konkurenci zdravotních pojišťoven. Vyplývá to z programové části koaliční smlouvy nové vlády, kterou má ČTK k dispozici. Zabývat se chce také kontrolou využívání peněz ve zdravotnictví a dostupností péče v okrajových regionech. Epidemii covidu-19 materiál přímo nezmiňuje, nepřímo s ní souvisí plán transformace Státního zdravotního ústavu.

V systému veřejného zdravotního pojištění se příští rok počítá s náklady na zdravotní péči 411 miliardy korun. Každoročně se vede o rozdělení této částky dohodovací řízení mezi pojišťovnami a jednotlivými segmenty péče. Vláda chce klást důraz na výsledky těchto dohod, prosadit chce ale víceleté plánování financování péče.

Kromě pojistného od zaměstnanců, zaměstnavatelů a podnikatelů jsou příjmem systému platby z rozpočtu za takzvané státní pojištěnce. Jde asi o 5,9 milionu osob, zejména seniorů, dětí a nezaměstnaných, za které stát bude příští rok platit 1767 korun měsíčně. V současné době se částka zvyšuje po jednorázovém schválení vládou, vznikající kabinet chce pravidelnou valorizaci.

Připravit nový zákon o zdravotních pojišťovnách slibovala už končící vláda vedená Andrejem Babišem (ANO), měl zajistit jejich větší odpovědnost za zajištění služby a jejich konkurenci mezi sebou. Vláda chtěla zvážit i snížení počtu pojišťoven ze současných šesti, k čemuž nedošlo.

Značná část dokumentu se věnuje kontrole, hodnocení kvality a dostupnosti zdravotní péče. Nová vláda chce posílit dohled nad financováním zdravotní péče a odstranit nerovnosti v úhradách poskytovatelům péče. V ministerstvem zřizovaných nemocnicích chce hodnotit výsledky péče, srovnávat nemocnice po personální, investiční a provozní stránce a data zveřejňovat. Slibuje také monitoring čekací doby na operace či vyšetření a volných kapacit u praktických lékařů pro dospělé i děti, stomatologů nebo gynekologů.

Chce také kontrolovat, jak pojišťovny tvoří rovnoměrnou síť zdravotnických kapacit včetně pohotovostí. Za péči v odlehlých regionech a menších obcích chce finančně bonifikovat a podporovat nové praxe praktických a dětských lékařů a stomatologů.

Podobně se na hodnocení kvality a zveřejňování dat o hospodaření resortu chtěla zaměřovat i končící vláda. Povedlo se jí zavést

Nahrávám...
Nahrávám...