dnes je 26.5.2024

Input:

Výzkum naznačil nové možnosti optických vláken v lékařství

12.8.2015, Zdroj: ČTK

Nové možnosti využití optických vláken v lékařství a biologii naznačil výzkum týmu skotské Univerzity v Dundee, na kterém se podílel také brněnský fyzik Tomáš Tyc. Vlákna se už nyní široce uplatňují v komunikačních technologiích i medicíně, jejich možnosti ale podle expertů nejsou plně využité. Výsledkem dalšího bádání může být třeba endoskop s tloušťkou jediného lidského vlasu. Výzkum publikoval časopis Nature Photonics a informovala o něm mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Optickými vlákny se šíří informace v podobě částic světla. Fotony se uvnitř vlákna komplikovaným způsobem odrážejí. Někdy se tak ztrácí část informací, které nesou. Proto je například u endoskopu, který se využívá k pozorování tělních dutin, nutné použít svazek mnoha desítek tisíc optických vláken, z nichž každé přenáší jeden pixel obrazu.

Existují však vlákna, která mohou přenášet více informací najednou. "Doposud se odborníci domnívali, že se způsob šíření světla v těchto typech optických vláken nedá předpovídat, a jejich kapacitu tudíž nelze plně využít. My jsme ale ověřili na běžných komerčních vláknech, že to jde předpovědět s

Nahrávám...
Nahrávám...