dnes je 29.5.2024

Input:

Výstava Doživotí upozorňuje na nespravedlivý úděl parkinsoniků (ceskatelevize.cz)

25.8.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.5
Výstava Doživotí upozorňuje na nespravedlivý úděl “parkinsoniků“ (ceskatelevize.cz)

ČSSZ

Parkinsonova choroba, které se lidově říká nemoc třaslavých rukou, postihuje stále více mladých lidí. Její projevy přibližuje celostátní kampaň s putovní výstavou Doživotí, kterou připravilo sdružení Parkinson-help.

Cílem je upozornit na často opomíjené progresivní onemocnění, na jehož vzniku nemají pacienti žádnou vinu. Přesto musí nést následky celý život.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky z roku 2012 trpí v Česku nevyléčitelnou Parkinsonovou chorobou asi 25 tisíc lidí. I když postihuje hodně starých lidí, 10 až 15 procent nemocných zjistí diagnózu před 40. rokem života a dalších 15 procent před padesátkou. S perspektivou zhoršujících se příznaků, jako jsou poruchy paměti, zmatenost či potíže s rovnováhou, musí žít i velké množství lidí v produktivním věku.

Například podnikatel a bývalý dobrovolný hasič Roman Pošta z Kostelce nad Černými lesy se dozvěděl, že má Parkinsonovu nemoc, ve svých šestatřiceti letech. Nejprve se mu silně začaly třást ruce. Dnes už s nemocí bojuje osm let. Přesto dál pracuje a navíc se angažuje v pomoci podobně trpícím lidem.

“Myslím si, že není třeba úplně adekvátní, že parkinsonici nemají nárok na lázeňskou péči - respektive mají nárok na jeden lázeňský pobyt za život,“ podotkl Pošta.

Kromě zdravotních potíží Parkinsonova nemoc lidem přináší osamělost a mnohdy i psychické problémy.

Nahrávám...
Nahrávám...