dnes je 2.3.2024

Input:

Výsledky českého porodnictví jsou mezi nejlepšími na světě

27.4.2015, Zdroj: ČTK

Výsledky českého porodnictví patří dlouhodobě mezi nejlepší na světě. Úmrtnost dětí při porodu a krátce po něm je jedna z nejnižších. ČTK to řekl místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák s tím, že k tomu přispělo soustředění komplikovaných porodů do center.

"Lékařům už nejde jen o to zachránit dítě, ale poskytnout mu takovou péči, aby nemělo zdravotní následky kvůli předčasnému příchodu na svět. Některé zdravotní problémy se řeší operací už v děloze, operace srdce se dělají jen pár hodin po narození," dodal Dvořák.

Vyzdvihl také zlepšující se prostředí porodnic a vstřícnější přístup porodníků a personálu. "Je maximální snaha vyhovět individuálním přáním rodiček a tento trend bude pokračovat," řekl ČTK. Podle něho je běžná přítomnost otce či někoho blízkého u porodu. Ženy mohou v porodnici rodit bez lékaře, jen s porodní asistentkou. Porody doma jen s asistentkou odborná společnost ale odmítá jako neúměrné riziko pro dítě i ženu.

Loni bylo v ČR 92 porodnických pracovišť. Síť je třístupňová, vedle běžných porodnic ji tvoří 25 perinatologických center pro péči od 28. týdne těhotenství do sedmého dne života novorozence. Z nich 12 poskytuje péči intenzívní a 13 na přechodu mezi péčí intenzivní a běžnou, řekl ČTK vědecký sekretář odborné společnosti Petr Velebil.

Do center se převážejí ženy s rizikovým těhotenstvím či hrozícím předčasným porodem. Předčasně se v ČR rodí devět procent dětí. "Takzvaný transport in utero probíhá v ČR velmi dobře. Přes 90 procent porodů novorozenců v nejnižších kategoriích hmotnosti, tedy těch nejrizikovějších, je v centrech," uvedl Velebil.

Za Česko zpracovává statistiky pro Světovou zdravotnickou organizaci, podle těchto dat patří ČR úrovní perinatologické péče ke světové špičce. Perinatální úmrtnost, která

Nahrávám...
Nahrávám...