dnes je 21.6.2024

Input:

Výrobci léků: Hlášení výpadků léků může kvůli nové legislativě přibýt

6.6.2024, Zdroj: ČTK

Výrobce má totiž nově povinnost dodávat lék ještě dva měsíce po ohlášeném přerušení dodávek.

Praha 5. června

Hlášení výpadků léků ze strany výrobců může kvůli nové legislativě přibýt. Firmy se jimi podle České asociace farmaceutických firem (ČAFF) budou chránit před rizikem pokuty. Výrobce má totiž nově povinnost dodávat lék ještě dva měsíce po ohlášeném přerušení dodávek. Uvedla to dnes v tiskové zprávě ČAFF. Zároveň podle ní však platí, že nahlášený výpadek dodávek automaticky neznamená, že pacienti lék v lékárně neseženou. Dostupnost léků v ČR nicméně může zhoršit i povinnost zavedená v Německu, kde musí mít skladem zásobu na půl roku.

Za nesplnění povinnosti, kterou zákon v ČR zavedl od června, hrozí firmám od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) pokuta až 20 milionů korun. Důsledkem může být podle asociace paradoxně nárůst počtu hlášených výpadků.

"Tato preventivní hlášení zatíží nejen samotné firmy, ale i SÚKL, který bude hlášení vyhodnocovat. A ještě víc to situaci na trhu znepřehlední jak pro lékaře, tak pacienty," uvedl výkonný ředitel ČAFF Filip Vrubel. Počet hlášení podle něj poroste, ale skutečný počet nedostupností bude spíše stagnovat.

V ČR se obchoduje přes 9600 variant léků, výpadků bývá kolem 188

Nahrávám...
Nahrávám...