dnes je 26.5.2024

Input:

Vyhláška dělí na úhradu péče příští rok o 9,2 mld víc než letos

5.10.2015, Zdroj: ČTK

Chystaná úhradová vyhláška pro příští rok rozdělí lékařům, nemocnicím a dalším poskytovatelům zdravotní péče zhruba o 9,2 miliardy korun víc než letos. Celkem by zdravotní pojišťovny měly zaplatit ze základních fondů 252,2 miliardy, očekávaný růst zdrojů přitom je o půl miliardy vyšší. Umožní to pojišťovnám po letech stagnace tvořit zákonem požadované rezervy. Ministerstvo zdravotnictví to uvedlo na dotaz ČTK s tím, že celkové příjmy systému v roce 2016 se odhadují na 258,3 miliardy korun.

Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) připomněl, že požadavky byly výrazně vyšší, než kolik může v příštím roce rozdělit. Protože "nemá tiskárnu na peníze", museli podle něho vyjednávači z části připomínek slevit. I tak se jim podařilo dohodnout výrazné vylepšení původního ministerského návrhu.

Například pro nemocnice počítalo ministerstvo s růstem úhrad o 2,5 procenta, nakonec ale přistoupilo na tříprocentní růst úhrad.

Velké nemocnice žádaly 3,5 procenta, menší nemocnice spolu s brněnskou Fakultní nemocnicí u sv. Anny dokonce čtyři procenta nárůstu.

Růst paušální úhrady v akutní lůžkové péči je spojen s určením stropu, který neumožní další růst plateb při výrazně vyšší produkci. Určitou možnost úhrady nadprodukce ale nemocnice mají. Stoupnou úhrady centrům vysoce specializované péče a mimo limit bude úhrada porodů, péče o novorozence či screeningy.

V následné péči ze složitých vzorců výsledného znění vyhlášky vyplývá, že všechna zařízení následné péče mohou v příštím roce

Nahrávám...
Nahrávám...