dnes je 25.1.2021

Input:

Vyhláška by měla dát víc kompetencí lékařům-hygienikům

11.11.2020, Zdroj: ČTK

Připravovaná vyhláška dá víc kompetencí lékařům studujícím hygienu a epidemiologii. Pracovat samostatně v určitých oblastech budou moci už po šesti letech studia, takzvaném základním kmeni.

Návrh vyhlášky zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví v systému pro připomínkování. Ve Sněmovně se projednává i návrh zákona exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který má usnadnit získání specializace v těchto oborech lékařům, kteří studovali jiné oblasti medicíny. Obě opatření mají navýšit počty odborníků, kteří v současné době zajišťují zvládání epidemie covidu-19.

Bez odborného dohledu mohou tito lékaři po šestiletém studiu a složení zkoušky například provádět šetření v ohnisku nákazy, stanovit protiepidemická opatření nebo realizovat epidemiologické studie. Budou také moci zhodnotit zdravotní rizika a navrhovat opatření například v oblasti výživy, bezpečnosti potravin, provozu škol a zotavovacích akcí, kvality pitné a užitkové vody nebo vody ke koupání, bezpečnosti na pracovištích nebo ve zdravotnických zařízeních.

Mohou podle návrhu také vyhodnocovat a interpretovat výsledky měření hluku, vibrací, osvětlení, záření nebo mikroklimatických podmínek a jejich vlivu na zdraví. Všechny tyto oblasti spadají zejména do činnosti krajských hygienických stanic.

Vyhláška by měla platit od 1. ledna příštího roku. Navazuje na novelu zákona o podmínkách získávání a uznávání odborné

Nahrávám...
Nahrávám...