dnes je 11.10.2024

Input:

Výbor zamítl hrazení léčby diabetické nohy z veřejných peněz

12.1.2015, Zdroj: Verlag Dashöfer

Společnosti, které se zabývají výzkumem a léčbou takzvané diabetické nohy pomocí kmenových buněk, usilují o to, aby tato léčba byla hrazena zdravotními pojišťovnami. Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny ale tento týden tuto možnost odmítl. ČTK to řekli předseda výboru Rostislav Vyzula (ANO) a náměstek ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Václav Procházka. Výbor navrhuje léčbu hradit granty. Podle Procházky to je nedostačující, protože by to stačilo na léčení jednotlivých pacientů, ale ne stovek lidí, kteří to potřebují.

Při diabetické noze musí být pacientům kvůli poškozeným cévám často amputována noha. Právě tomu by léčba kmenovými buňkami měla zabránit. S cukrovkou se v Česku léčí 850.000 lidí, diabetickou nohou je postiženo 45.000 diabetiků. Amputaci každoročně podstoupí 11.000 z nich.

"Odmítli jsme, aby ta léčba byla hrazena z veřejných peněz. Metodu jako takovou vůbec neodmítáme, naopak, jsme pro, ať se dále zkoumá," řekl Vyzula. Jde podle něj o experimentální léčbu a je potřeba najít přesná kritéria pro indikaci, tak aby se léčba hradila těm nejvhodnějším pacientům.

"My jsme nabídli pomoc, že se pokusíme zajistit, aby ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo z grantových peněz určitou částku na speciální grant na tento výzkum," řekl poslanec. Z veřejných peněz se podle něj tato léčba nehradí nikde. "Pokud by se tato léčba hradila z veřejných peněz, byli bychom prvním státem na světě," řekl. Nevylučuje ale, že po dostatečném výzkumu a nastavení přesných kritérií by léčbu zdravotní pojišťovny platit mohly. "Pak by to mohlo jít standardní cestou jako každý jiný léčivý přípravek," řekl Vyzula.

Procházka řekl, všechna kritéria jsou připravena a dostatečně specifikovaná v registračním lístku. Výbor

Nahrávám...
Nahrávám...