dnes je 30.11.2023

Input:

Vláda podle Válka souhlasila se změnami zákoníku práce, které žádají lékaři

15.11.2023, Zdroj: ČTK

Návrh má v prosinci projednat Senát, platit má od ledna.

"Navrhujeme, abychom umožnili lékařům pobyt na pracovišti v délce 24 hodin se standardními přestávkami," uvedl Válek s tím, že půjde o kombinaci směny a přesčasů. "Potom, co uplyne těch 24 hodin, pak musí být den volna," dodal.

materiálu k návrhu se píše, že možnost 24hodinového pobytu na pracovišti se má používat ve “výjimečných, nepředvídatelných a nahodilých situacích” a v případech, kdy není možné práci v rozvrhu směn předem naplánovat. S tím, aby zdravotníci mohli v nemocnici 24hodinové služby pracovat, musí podle návrhu souhlasit místní odborová organizace a podpisem smlouvy je potvrdit i konkrétní zdravotník.

Zákoník práce počítá se 150 hodinami přesčasů, které může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit. Do letošního října platilo, že dobrovolně je možné odpracovat až 416 hodin. Pro zdravotníky minulá novela toto maximum zdvojnásobila, ta dnes schválená vládou ji má vrátit na původní hodnotu.

"Tento návrh chceme co nejdříve předložit Sněmovně ve zkráceném řízení tak, aby byl schválen v prvním čtení. Aby se dostal ještě v prosinci do Senátu, a pokud se k němu Senát vyjádří kladně, tak bychom rádi, aby platil od 1. 1. 2024," řekl ministr.

Změny žádá část lékařů, kteří své požadavky podpořili výpovědí přesčasové práce od prosince. Jejich požadavky podporují zdravotnické odbory a Česká lékařská komora (ČLK).

Nahrávám...
Nahrávám...