dnes je 26.5.2024

Input:

Většina pacientů s Alzheimerem nedostává odbornou lůžkovou péči

3.7.2015, Zdroj: ČTK

Čtvrtina ze 150.000 pacientů s Alzheimerovou demencí potřebuje péči v odborném lůžkovém zařízení. Lůžek v nich ale je v Česku méně než 2000. Většina péče tak je na bedrech rodin, řekl ČTK zakladatel a statutární zástupce sítě Alzheimercenter Aleš Kulich. Nemoc zasahuje nejvíc lidi mezi 60 až 85 lety věku, jde vlastně o zrychlené stárnutí mozku. Problém se bude se stárnutím populace vyhrocovat. V roce 2050 by počet nemocných v ČR mohl dosáhnout 225.000.

"Požadavek na tuto péči víceméně pokryt není, poptávka je dramaticky vyšší než počet dostupných lůžek. Co lidé trpí, je docela nepředstavitelné. Je to obrovská zátěž, ničí to rodiny, a velké je trápení i pro samotné klienty, kteří odbornou péči nedostanou," řekl Kulich.

Síť Alzheimercenter volná místa dlouhodobě nemá. Jakmile se nějaké lůžko uvolní, je ihned obsazeno. Pacienti sice mohou být v nemocnici či LDN, pobyt tam je ale časově omezen, takže to není pro pacienta ani rodinu řešení. Podobné je to na gerontopsychiatrii, kterých je navíc v Česku nedostatek. Většina pacientů tak zůstává doma bez odborné péče za velmi nešťastných sociálních okolností, uvedl Kulich.

Síť Alzheimercenter poskytuje největší díl péče. Tvoří ji devět zařízení po celé republice s téměř tisícovkou lůžek, 65 procent nemocných je v nejtěžším stadiu choroby, 33 procent v pokročilém stadiu a dvě procenta v mírné formě, uvedla

Nahrávám...
Nahrávám...