dnes je 24.9.2023

Input:

Válek: Zdravotnictví změnami DPH, které vláda navrhla, ušetří 3,2 mld. Kč

13.5.2023, Zdroj: ČTK

Zdravotní pojišťovny naopak zaplatí za léky s vyšší DPH o 1,5 až dvě miliardy korun navíc.

Praha 12. května

Zdravotnictví, zejména nemocnice, ušetří podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) snížením daně z přidané hodnoty (DPH) hlavně na zdravotnické prostředky 3,2 miliardy korun. Zdravotní pojišťovny naopak zaplatí za léky s vyšší DPH o 1,5 až dvě miliardy korun navíc, řekl na dnešní tiskové konferenci. Zvýšení DPH na léky a snížení u zdravotnických prostředků je součástí konsolidačního balíčku, který ve čtvrtek představila vláda.

DPH na léky je v současné době deset procent, navrhuje se zvýšení na 12 procent. Do nejnižší sazby DPH klesnou z 15 procent také zdravotnické prostředky, což je veškerý používaný materiál od obvazů po invalidní vozíky, a zdravotnické přístroje, které jsou v současné době zatížené 21procentní daní.

"Zdravotnictví celkem ušetří 3,2 miliardy, protože sice část věcí jde do 12 procent, ale drtivá většina věcí jde z 15 na 12 procent," řekl Válek. Za léky a prostředky s desetiprocentní daní zdravotní systém podle něj vydá deset miliard ročně, za ty s 15procentní daní asi 100 miliard Kč. Většinu peněz podle něj ušetří zdravotnická zařízení, která materiál nakupují. "Zvýšení dopadne na pojišťovny," dodal s tím, že to finančně umožní valorizace plateb státu za státní pojištěnce.

Léky sice zůstanou v nejnižší sazbě, ta se ale zvedne o dva procentní

Nahrávám...
Nahrávám...