dnes je 29.1.2023

Input:

Válek: MZd se bude zabývat možným porušováním zákoníku práce v nemocnicích

21.11.2022, Zdroj: ČTK

Na půlhodinovou přestávku na jídlo a oddech má zaměstnanec nárok nejpozději po šesti odpracovaných hodinách.

Praha 20. listopadu

Ministerstvo zdravotnictví se bude zabývat možným porušováním zákoníku práce ze strany zaměstnavatelů v nemocnicích. Na příští týden úřad svolal jednání s personalisty, kde je chce upozornit, že je nutné při zadávání úkolů zaměstnancům dodržovat zákoník práce. V Otázkách Václava Moravce České televize to dnes řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Úřad tak reaguje na informace o porušování podmínek pro přestávky pracovníků v některých nemocnicích. Válek dodal, že sám nemá osobní zkušenost, že by se pravidla porušovala.

Server Seznam Zprávy tento týden upozornil, že dvě stovky zdravotníků z Nemocnice Na Homolce kvůli nemožnosti mít přestávku na jídlo společně poslaly vedení nemocnice předžalobní výzvu. V té se dožadují proplacení pracovních přestávek, které kvůli pracovní pohotovosti nemohli mít, a to zpětně za uplynulé tři roky. Nemocnice podle serveru tvrdí, že jim poobědvat umožňuje.

Válek dnes řekl, že neví, jak častým jevem nedodržování přestávek zdravotníků je. Ministerstvo podle něj kvůli tomu poslalo dopis do zdravotnických zařízení. "Z pohledu ministerstva zdravotnictví je nutné, aby byla práce organizovaná tak, aby zaměstnanci mohli zákonnou přestávku na jídlo a oddech skutečně využívat," uvedl. "Bezesporu se tím intenzivně budeme zabývat," řekl.

Nahrávám...
Nahrávám...