dnes je 2.3.2024

Input:

V ordinacích ortopedů přibývá lidí nad 60 let s úrazy ze sportu

16.4.2015, Zdroj: ČTK

V ordinacích ortopedů přibývá pacientů nad 60 let, kteří utrpěli úraz při sportu. Dřív tvořili většinu pacientů senioři, kteří měli potíže s klouby kvůli věku. Novinářům to dnes řekl vedoucí lékař traumatologického oddělení mladoboleslavské oblastní nemocnice Milan Kutáček. Současní senioři mají před sebou vidinu dožití 90 let, tomu se musejí přizpůsobit i užívané léčebné metody, dodal.

"Přibývá velmi aktivních osmdesátníků, častěji jsou to ženy, mnoho mužů se toho věku ani nedožije. I tito pacienti si chtějí zachovat životní standard a nechtějí se vzdát běžných aktivit. Léčba u nich se zaměřuje na zachování hybnosti co nejdelší dobu, sebeobslužnosti, sociální nezávislosti a samozřejmě zmírnění bolesti," řekl.

Starší lidé mívají řadu dalších nemocí, což komplikuje případnou operaci. Nejčastěji je pro ně řešením endoprotéza, tedy náhrada zničeného kloubu. Protože ale před sebou mívají až 30 let dalšího života a endoprotéza tak dlouho plně funkční nevydrží, vyplatí se podle Kutáčka zvolit metody, které narušování kloubů zpomalí a nutnost velké operace

Nahrávám...
Nahrávám...