dnes je 27.2.2024

Input:

V Německu zemřelo dítě na spalničky, v Berlíně se zavřela škola

24.2.2015, Zdroj: ČTK

Rozsáhlá vlna onemocnění spalničkami, s níž se potýká celé Německo, má první oběť. V Berlíně na tuto dětskou virovou chorobu zemřelo jedenapůlroční batole, informoval dnes berlínský zastupitel Mario Czaja. Kvůli spalničkám zůstala pro dnešek uzavřená jedna ze škol v metropoli.

V Berlíně se spalničky začaly šířit loni v říjnu a od té doby jimi onemocnělo 574 lidí. V celém Německu se loni touto nemocí nakazilo 1774 pacientů, což je desetinásobek proti roku 2012, vyplývá ze zdravotnických statistik. V Česku v roce 2014 Státní zdravotní ústav zaznamenal 222 případů tohoto onemocnění. I v tuzemsku počet výskytů výrazně vzrostl, v roce 2013 bylo pouze patnáct nemocných. Loni totiž byla mimo jiné lokální epidemie v Ústeckém kraji.

Czaja dnes uvedl, že spalničkám podlehl malý chlapec 18. února. Zatím se neví, zda byl očkovaný a jak se nakazil.

Vlna onemocnění spalničkami podle berlínských úřadů vypukla v komunitě žadatelů o azyl z Bosny a ze Srbska, kteří kvůli válce v bývalé Jugoslávii často nebyli proti nemoci vůbec očkováni. V současnosti ale podle zdravotníků tvoří téměř polovinu nemocných lidé německého původu, mezi nimi jsou i dospělí.

V Německu jsou spalničkami ohroženi především lidé narození mezi lety 1970 a 1991. V tomto období lékaři očkovali děti proti nemoci pouze jednou, což neposkytuje spolehlivou ochranu na rozdíl od nyní obvyklých dvou vakcín. Lékaři ale upozorňují na to, že i v současnosti mnoho dětí druhou vakcínu nedostane. Podle odhadů spolkového ministerstva zdravotnictví není dostatečně chráněno asi 23.000 dětí.

Očkování proti spalničkám je v Německu v současnosti pouze doporučené, vláda ale vzhledem k současné vlně onemocnění zvažuje, že zavede povinnost děti očkovat. Ministr zdravotnictví Hermann Gröhe v této souvislosti kritizoval lidi, kteří proti očkování vystupují. "Odpůrci

Nahrávám...
Nahrávám...