dnes je 2.3.2024

Input:

V Motole jediní v ČR léčí "ucpané cévy" také u dětí

6.2.2015, Zdroj: ČTK

Ve Fakultní nemocnici Motol jediní v Česku léčí "ucpané cévy" také u dětí. Nejmenší pacient podstoupil operaci mozkových cév jen pár hodin po narození, řekl dnes ČTK přednosta kliniky zobrazovacích metod profesor Miloslav Roček. Péče o děti je složitější, více je zatěžuje, protože mají malé žíly i tepny, které jinak než u dospělých reagují na zákrok, včetně kontrastní látky. Ročně provádí klinika kolem 3000 těchto operací, z nich 140 u dětí.

Pro vstup do cévního řečiště potřebují u dětí lékaři mnohem jemnější nástroje. Jejich cévy jsou "mladé", a tak snáze reagují podrážděním. Hrozí pak, že přestanou vést krev. Při komplikovaných zákrocích na nohou je mnohem větší riziko amputace, lékaři se proto musejí rozhodovat velmi rychle, aby dítě neohrozili, vysvětlil přednosta. Na zákrok jsou děti na rozdíl od dospělých vždy uspány.

Jedním z úspěšně vyléčených malých pacientů je devítiletý Vojta. Vrozenou srdeční vadu mu lékaři v jedenácti měsících operativně odstranili a vše vypadalo dobře. Ve čtyřech letech ale začal trpět častými angínami. Po penicilinu ho velmi silně bolela noha, plakal tak, že s ním rodiče

Nahrávám...
Nahrávám...