dnes je 21.6.2024

Input:

V krizi by stát měl přispívat do zdravotnictví víc, žádá Němeček

27.1.2016, Zdroj: ČTK

Stát by podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) měl v dobách ekonomické krize přispívat do zdravotnictví víc. Navrhuje, aby pravidelná automatická valorizace, která by měla být vázána na všeobecný vyměřovací základ pro účely důchodového pojištění, byla rozšířena o novinku, tzv. anticyklický mechanismus. Měl by zajistit náhradu výpadku prostředků za ekonomické krize. V dobách konjunktury by naopak příspěvek státu klesl. Návrh schválila porada vedení ministerstva a míří do připomínkového řízení, informoval dnes Zdravotnický deník.

Podle informací ČTK by se v pondělí měla návrhem novely zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění zabývat tripartita.

Vládní koalice má automatickou valorizaci platby za státní pojištěnce v programovém prohlášení, až po dvou letech našla shodu na její podobě. Zatím se automaticky nevalorizuje, vláda musí vždy do konce června rozhodnout, zda od ledna následujícího roku platby státu stoupnou.

Ministerstvo financí by uvítalo zřízení pracovní skupiny, která by se tématem ještě dále zabývala. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) by se zdroje na financování zdravotnictví měly hledat nejprve ve zlepšení efektivity resortu, opakovaně hovoří o "černé díře".

Odbory, lékařská komora a menší nemocnice chtějí, aby stát posílal do zdravotnictví víc peněz, aby platy zdravotníků rostly rychleji a oni neodcházeli. Varují před personální devastací. Připomínají, že stát

Nahrávám...
Nahrávám...