dnes je 21.6.2024

Input:

V ČR ročně utrpí vážný úraz přes 30.000 dětí, stovka smrtelný

1.7.2015, Zdroj: ČTK

Ročně přes 30.000 vážných úrazů dětí, z toho zhruba stovka smrtelných, je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška šokující zjištění analýz, jež ústav provedl. Pozitivní podle něj ale je, že smrtelných dětských úrazů v Česku ubývá. Ministerstvo zdravotnictví čísla zveřejní na čtvrteční tiskové konferenci. Statistici evidují jen vážné úrazy, kdy dítě bylo hospitalizováno, případně zemřelo.

"Víc než 110 dětí ročně v Česku zemře z příčiny úrazu, který by se samozřejmě vůbec nemusel stát. A zdaleka to nejsou jen dopravní nehody, jsou to nejrůznější úrazy, které evidentně souvisejí s volnočasovými aktivitami a koupáním," řekl ČTK Dušek.

K poklesu počtu smrtelných úrazů u dětí podle něj zřejmě přispělo to, že se více daří působit preventivně, ať jde o prevenci dopravních nehod, nebo i dalších úrazů. "Ještě v roce 2010 dětí mrtvých z příčiny úrazu bylo kolem 170, loni 112. Křivka má setrvale klesající trend, tak doufejme, že to bude pokračovat," shrnul.

Nejvíc dětí podle analýzy zemře při úrazech v dopravě, úmyslným sebepoškozením a po pádu. Mezi regiony jsou rozdíly, v přepočtu na počet dětí je nejvíc úrazů v krajích Libereckém a Jihočeském, důvody statistici analyzují, aby mohli dát ministerstvu zdravotnictví a

Nahrávám...
Nahrávám...