dnes je 21.6.2024

Input:

V ČR chybí systém péče pro duševně nemocné, služeb je nedostatek

18.9.2015, Zdroj: ČTK

V Česku chybí ucelený systém péče o lidi s duševním onemocněním. Služeb, s jejichž podporou by se mohli třeba schizofrenici začlenit zpět do běžného života, je nedostatek. Novinářům to dnes řekli zástupci institucí a organizací, které pacientům a jejich rodinám pomáhají. K bourání stereotypů o psychicky nemocných a ke změně přístupu k nim má přispět kampaň Jde to, kterou dnes zahájila Česká asociace pro psychické zdraví (ČAPZ). "Stigma, které si pacienti s diagnózou nesou a které se posiluje nešťastnými kauzami, tu je. Navracení lidí do společnosti, která má o nich předem předsudky, že jsou nespolehliví a agresivní, je pak velmi obtížné," uvedl prezident ČAPZ, psychiatr Martin Jarolímek. Podle něj studie ukázaly, že schizofrenici páchají zločiny mnohem méně než lidé bez psychických potíží.

"Stigma, které si pacienti s diagnózou nesou a které se posiluje nešťastnými kauzami, tu je. Navracení lidí do společnosti, která má o nich předem předsudky, že jsou nespolehliví a agresivní, je pak velmi obtížné," uvedl prezident ČAPZ, psychiatr Martin Jarolímek. Podle něj studie ukázaly, že schizofrenici páchají zločiny mnohem méně než lidé bez psychických potíží.

Loni v říjnu nemocná žena zaútočila ve škole ve Žďáru nad Sázavou, zabila studenta a další tři lidi zranila. Před třemi lety napadla jiná žena babičku s vnoučetem, batole nepřežilo. Podle zástupců asociace zveřejněné případy vyvolávají strach a vracejí situaci o léta zpět. "Strach je iracionální a živený i některými politiky, kteří reagují hloupě. My jako lidé s duševním onemocněním to neseme špatně," postěžoval si Michal Kašpar.

Podle vedoucí krizového oddělení denního psychoterapeutického sanatoria Ondřejov Renáty Fialové

Nahrávám...
Nahrávám...