dnes je 26.5.2024

Input:

Ústavní soud zamítl návrh senátorů na zrušení úhradové vyhlášky

16.12.2015, Zdroj: Verlag Dashöfer

Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl návrh na zrušení letošní úhradové vyhlášky ve zdravotnictví. Výhrady proti předpisu měly dvě skupiny senátorů. Vadily jim například rozdíly v úhradách v různých částech Česka. Poukazovali na porušení práva podnikat, práva na spravedlivou odměnu za práci a bezplatnou zdravotní péči. Podle soudu ale vyhláška žádným základním právům neodporuje, navazuje na starší předpisy a pravidla jsou předvídatelná a plošná, byť v důsledku mohou vyvolávat některé rozdíly a nerovnosti.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) označil verdikt soudu za dobrou zprávu pro zdravotnictví. "Jsem tomu velmi rád, protože vždy byli přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu s ústavními principy a se všemi zákony. Teď to Ústavní soud potvrdil," řekl Němeček. Dodal, že vzhledem k tomu, že přechody pojištěnců mezi pojišťovnami se letos zmírnily, koeficient přechodů, který kritici napadali, už ve vyhlášce pro příští rok není.

Rozhodnutí Ústavního soudu uvítal i Němečkův náměstek Radek Policar, který připomněl, že změna financování na konci roku by byla problematická. "Mohlo by to způsobit určité zmatky a chaos," řekl.

Senátorka Jitka Seitlová (za SZ) ocenila alespoň to, že z vyhlášky na příští rok už některé zpochybňované body vypadly. "Nemáme pocit, že jsme prohráli, byť je stanovisko zamítavé," uvedla Seitlová.

Vyhlášku vydává pro každý kalendářní rok ministerstvo zdravotnictví. Stanovuje hodnoty bodu, výši úhrad za služby a regulační omezení pro rok 2015. Jde o složitý předpis, který pracuje s řadou koeficientů a proměnných.

ÚS se vyhláškou začal zabývat v únoru, kdy

Nahrávám...
Nahrávám...