dnes je 7.10.2022

Input:

ÚOOÚ udělil vnitru zhruba milionovou sankci za data o zdravotním stavu lidí

1.8.2022, Zdroj: ČTK

Praha 1. srpna

Zhruba milionovou pokutu udělil Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) ministerstvu vnitra. Důvodem bylo neoprávněné policejní zpracovávání údajů o zdravotním stavu lidí, jimž byla kvůli koronaviru nařízena izolace. ČTK dnes o tom informoval mluvčí ÚOOÚ Milan Řepka. Ministerstvo může rozhodnutí úřadu do 8. srpna napadnout. Policie postup hájila potřebou pomoci při zajištění ochrany veřejného zdraví.

"Úřad pro ochranu osobních údajů udělil ministerstvu vnitra pokutu 975.000 korun za přestupek, a to v souvislosti s aplikací Karanténa a shromažďováním dat o osobách v izolaci Policií ČR," sdělil mluvčí úřadu. Podle něj muselo být ministerstvo pokutováno místo republikové policie kvůli tomu, že ta nemá právní subjektivitu.

Policie podle úřadu spáchala přestupek, který spočívá v neoprávněném zpracování údajů o zdravotním stavu osob. Podle zákona o Policii ČR smí taková citlivá data shromažďovat pouze tehdy, je-li to nezbytné kvůli šetření konkrétního trestného činu nebo přestupku, nebo při poskytování ochrany osob, uvedl mluvčí. "Plošným zpracováním osobních údajů o všech osobách v izolaci Policie ČR jednala v rozporu s tímto ustanovením," dodal.

Osobní

Nahrávám...
Nahrávám...